Engels & other languages: click here!
1 Thessalonicenzen 5
Samenvatting
Deel 1: De Dag van de Heer (verzen 1–11)
- Onverwachte komst: Paulus waarschuwt dat de "dag van de Heer" komt als een dief in de nacht—plotseling en onverwacht.
- Waakzaamheid: Gelovigen worden opgeroepen om wakker en nuchter te zijn, als kinderen van het licht, niet van de duisternis.
- Geestelijke wapenrusting: Ze moeten zich wapenen met geloof, liefde en hoop op redding.
- Troost en bemoediging: Paulus benadrukt dat gelovigen niet bestemd zijn voor toorn, maar voor redding door Jezus Christus. Hij roept op elkaar te blijven bemoedigen.
-
Deel 2: Praktische vermaningen (verzen 12–28)
- Respect voor leiders: Gemeenteleden worden aangespoord hun geestelijke leiders te waarderen en in vrede met elkaar te leven.
- Gedrag onder elkaar: Paulus moedigt aan om de moedelozen te troosten, de zwakken te steunen, en geduldig met iedereen te zijn.
- Persoonlijk leven:
- Wees altijd blij.
- Bid zonder ophouden.
- Dank God in alle omstandigheden.
- Doof de Geest niet uit.
- Veracht profetieën niet, maar toets alles.
- Vermijd elk kwaad.
1. De Dag van de Heer (verzen 1–11)
1 Thessalonicenzen 5:1-3
1. Maar wat de tijden en de gelegenheden betreft, broeders, is het voor u niet nodig dat men u schrijft.
2. Want u weet zelf heel goed dat de dag van de Heere komt als een dief in de nacht.
3. Want wanneer zij zullen zeggen: Er is vrede en veiligheid, dan zal een onverwacht verderf hun overkomen, zoals de barensweeën een zwangere vrouw, en zij zullen het beslist niet ontvluchten.
Maar wat de tijden en de gelegenheden betreft, broeders, is het voor u niet nodig dat men u schrijft........ als Paulus schrijft dat het niet nodig is de gemeente van Thessalonica over de tijden en gelegenheden te schrijven, dan blijkt daaruit dat deze jonge gemeente al goed op de hoogte is van de Bijbelse feesttijden en de verwachting van de vervulling daarvan. Na al die jaren zien ook wij nog steeds daarnaar uit. Ik krijg trouwens de indruk dat die verwachting daar veel intensiever en reëler was.
u weet zelf heel goed dat de dag van de Heere komt als een dief in de nacht........ niemand weet wat er morgen gebeurt, en met de komst van Yeshua is het niet veel anders. Maar er zijn voorafgaande tekenen gegeven die nog niet in vervulling zijn gegaan. Bijvoorbeeld de komst van de antichrist die zich in de tempel als God laat vereren. Maar ook de vervolging: de grote verdrukking, die zeker al gaande is, maar die zijn dieptepunt nog niet bereikt heeft.
Jesaja sprak al over de "dag van de Heere", waarmee in het verleden ten onrechte vaak de zondag werd aangeduid. Jesaja noemt deze dag heel vaak kortweg: "die dag".
Die dag, waarmee ook een periode van enkele dagen kan worden bedoeld, is "de dag van het oordeel". De gemeente van Thessalonica is nog een jonge gemeente in een opbouwfase. Maar als we dit op onze tijd betrekken weten we van Paulus dat er een grote afval zal komen, die vooraf gaat aan de komst van de antichrist (2 Thess. 2:3). En we zien het om ons heen!
wanneer zij zullen zeggen: Er is vrede en veiligheid, dan zal een onverwacht verderf hun overkomen....... dit verwijst naar de periode van de 'valse vrede' die de antichrist ons wil doen geloven. De politiek en de valse kerk, als verlengstuk van de antichrist, zullen de mensen ook gerust stellen. De komst van de antichrist wordt uitgebeeld in Openbaring 6:2, wanneer hij, net als Yeshua dat zal doen, op een wit paard gekroond als pseudo-vredevorst op het toneel verschijnt. Hij heeft een boog zonder pijl. De wereld zal blij roepen "Vrede en Veiligheid!". Maar hij is de eerste van de vier ruiters van de Apocalyps in Openbaring 6 de boodschappers van de naderende apocalyps: de dag des oordeels.
dan zal een onverwacht verderf hun overkomen, zoals de barensweeën een zwangere vrouw........ een zwangere vrouw verwacht wel de barensweeën, maar ze weet niet precies op welk moment ze komen. Net zo als een vrouw daar niet voor kan wegvluchten, kan men ook niet wegvluchten voor het verderf dat over de wereld komt.
Het beeld van de vernietiging, die plotseling komt te midden van de valse vrede, doet denken aan wat de profeten profeteerden (Jesaja 57:20-21; Jeremia 6:14, 8:11; Ezechiël 13:10).
1 Thessalonicenzen 5:4-5
4. Maar u, broeders, bent niet in duisternis, zodat die dag u als een dief zou overvallen.
5. U bent allen kinderen van het licht en kinderen van de dag. Wij zijn niet van de nacht en ook niet van de duisternis.
De stelling van vers 4: "u bent niet in de duisternis" wordt bevestigd door vers 5: "U bent kinderen van het licht en van de dag". Het betekent dat de gelovigen in een andere geestelijke denkwereld leven dan hen die in geestelijke duisternis leven.
Daarom worden ze niet overvallen en zullen ze er niet van schrikken als het oordeel zich over de wereld voltrekt. Ze zijn erop voorbereid door Woord en Geest. Ze onderkennen de tekenen van de tijd. Yeshua, Paulus en Johannes vergelijken de plotselinge komst van de oordeelsdag(en) met een dief, waardoor mensen die in duisternis leven, verrast worden (Matth. 24:43,44; 1 Thess. 5:2; Openb. 3:3; Openb. 16:15). Hopelijk kunnen we nazeggen wat Paulus hier zegt: "Wij zijn niet van de nacht en ook niet van de duisternis" want wij zijn verbonden met het LICHT van deze wereld.
1 Thessalonicenzen 5:6-8
6. Laten wij dan niet, evenals de anderen, slapen, maar laten wij waakzaam en nuchter zijn.
7. Want zij die slapen, slapen 's nachts en zij die dronken zijn, zijn 's nachts dronken.
8. Maar laten wij, die van de dag zijn, nuchter zijn, bekleed met het borstharnas van geloof en liefde, en met de hoop op de zaligheid als helm.
Laten wij dan niet, evenals de anderen, slapen......
zoals we begrijpen wordt hier niet onze nachtelijke rust bedoeld, maar een houding van laksheid, onwetendheid, onverschilligheid, naïviteit. Het tegenovergestelde is "wakker en alert zijn" of, zoals Paulus zegt, "waakzaam en nuchter". En dat terwijl de wereld zich voortbeweegt, feestvierend, etend en drinkend, het oordeel tegemoet (Matth. 24:37-39).
Maleachi 4:1 Want zie, die dag komt, brandend als een oven. Dan zullen alle hoogmoedigen en allen die goddeloosheid doen, stoppels worden. En de dag die komt, zal ze in vlam zetten, zegt de HEERE van de legermachten, Die van hen wortel noch tak zal overlaten.
Want zij die slapen, slapen 's nachts ......Slapen behoort tot de nacht, zo is het geestelijk ook.
die dronken zijn, zijn 's nachts dronken........ dronken zijn hoort ook bij het nachtleven zoals blijkt uit Hand, 2:13-15.
Laten wij, die van de dag zijn, nuchter zijn, bekleed met het borstharnas van geloof en liefde, en met de hoop op de zaligheid als helm....... deze beeldspraak uit Jes. 11:5; Jes. 59:17; wordt ook gebruikt in Ef. 6:14, 17. De jonge gemeente kende deze beeldspraak van Jesaja, want het Nieuwe Testament was er nog niet. Maar het sprak hen wel aan. Omdat Thessalonica in die tijd tot het Romeinse rijk behoorde, zag men overal die Romeinse soldaten. Men begreep dat men deel uitmaakte van een geestelijke strijd!
1 Thessalonicenzen 5:9-11
9. Want God heeft ons niet bestemd tot toorn, maar tot het verkrijgen van de zaligheid, door onze Heere Jezus Christus,
10. Die voor ons gestorven is, opdat wij, hetzij wij waken, hetzij wij slapen, samen met Hem zouden leven.
11. Bemoedig elkaar daarom, en bouw de één de ander op, zoals u trouwens al doet.
Want God heeft ons niet bestemd tot toorn......... in 1 Thess. 1:10 vermeldt Paulus dat het Yeshua is die ons van de komende toorn verlost. Zonder Hem zouden we met de wereld voor eeuwig verloren zijn gegaan. Als ons tijdens de grote verdrukking kwaad wordt aangedaan dan gaat dat niet van God uit (Jesaja 54:15). Wie u aanvalt zal over u vallen..... en God zal rekenschap van de dader vragen. Deze tekst kan niet gebruikt worden om een opnameleer te rechtvaardigen. Paulus zegt immers in Romeinen 8:36-37: we zijn gerekend als slachtschapen.
We zijn bestemd tot het verkrijgen van de zaligheid, door onze Heere Jezus Christus........ "Die hoop moet al ons leed verzachten.
Komt, reisgenoten, 't hoofd omhoog!" Hij, Yeshua de Zoon van God is voor ons gestorven (vers 10)!
opdat wij, hetzij wij waken, hetzij wij slapen, samen met Hem zouden leven....... hier wordt over gelovigen gesproken, en met "slapen" wordt hier het "overleden" zijn bedoeld. We zullen met HEM die voor ons gestorven is LEVEN!
Bemoedig elkaar daarom, en laat de één de ander opbouwen...... wat is het goed om onszelf voor te bereiden op die tijd en door God in staat gesteld te worden elkaar te bemoedigen en op te bouwen. Ook in deze tijd zijn er zoveel mensen die lijden, juist omdat ze Yeshua volgen. Daarom is het goed om bekleed te zijn met het borstharnas van geloof en liefde. Soldaten herken je daaraan, maar ook hen die in geloof de goede strijd strijden. Dit kan alleen maar door de werking van de Heilige Geest in ons, die het geloof en de liefde in ons uitwerkt, tot eer van God en ter bemoediging van de geloofsgenoten.
"Zoals u trouwens al doet" ...........dan is het verblijdend als Paulus daaraan toevoegt dat de gemeente van Thessalonica dit al praktiseert.
2: Praktische vermaningen (verzen 12–28)
1 Thessalonicenzen 5:12-13
12. En wij vragen u, broeders, hen te erkennen die onder u arbeiden, u leiding geven in de Heere en u terechtwijzen,
13. en hen uitermate hoog te achten in liefde, om hun werk. Leef in vrede met elkaar.
Wij vragen u, hen te erkennen die onder u arbeiden, u leiding geven in de Heere en u terechtwijzen.......... een voorganger, oudste in een gemeente behoort aangesteld te zijn door de Heilige Geest (Hand. 20:28). Paulus weet ook, zoals hij schrijft in 1 Thess. 1:4 dat de broeders van Thssalonica verkozen zijn door God. Zoals het christendom zich bij ons heeft ontwikkeld, kan iemand er gewoon voor leren en soms zelfs solliciteren, om een leidende functie te hebben. Dit is nog lang geen garantie dat ze door God verkozen zijn.
Het is nodig dat alle betrokkenen de Heere raadplegen, Hem om wijsheid bidden of iemand aan te wijzen. In de Bijbel lazen we wel dat er tussen twee broeders die daarvoor in aanmerking zouden kunnen komen, het lot werd geworpen om ook echt de keuze aan God te laten. Er is echter geen methode om dit duidelijk te maken. Het komt vooral neer op de omgang met God en het onderwezen zijn in Zijn Woord. Als we om Zijn leiding vragen zal Hij ook inzicht geven. En als zij aangewezen zijn door God dan verdienen ze onze erkenning en een liefdevolle hoogachting om hun werk. Ik besef dat het gemakkelijker is om deze tekst te schrijven, dan het ook in praktijk te brengen. Wat hebben we Gods hulp nodig om uit liefde onderworpen te zijn aan elkaar (Efeze 5:21) om dan ook aan die volgende opdracht van Paulus te voldoen:
Leef in vrede met elkaar....... de ervaring heeft geleerd dat dit een moeilijke opdracht is. Vooral in deze tijd waarin conflicten escaleren en standpunten verharden. Want satan zit niet stil om verwarring te zaaien. Het falen daarin is het onvermogen van de door zonde geschonden menselijke natuur. In een gemeente kunnen bovendien dwaalleringen naar voren komen die men moet afwijzen. Mattheüs 18:15-20 geeft duidelijke aanwijzingen voor het functioneren in de gemeente. Daar waar Gods Geest kan werken, zoals in Thessalonica, daar kan heel subtiel een glimp van Gods Vrederijk zichtbaar worden.
1 Thessalonicenzen 5:14-15
14. En wij roepen u ertoe op, broeders, hen die ordeloos leven terecht te wijzen, de moedelozen te bemoedigen, de zwakken te ondersteunen, en met allen geduld te hebben.
15. Pas op dat niemand een ander kwaad met kwaad vergeldt, maar jaag altijd het goede na, én voor elkaar én voor allen.
wij roepen u ertoe op, broeders, hen die ordeloos leven terecht te wijzen...... dit is ook iets waar wijsheid en leiding van God nodig is. Het is belangrijk om duidelijk en beslist aan te geven wat er niet goed is. Maar de manier waarop we een broeder of zuster terecht moeten wijzen moet vanuit liefde gebeuren. Het gaat om zijn behoud maar ook om de zuiverheid van de gemeente (als die er al is). De persoon die daaraan gehoor geeft heeft ook troost nodig.
de moedelozen te bemoedigen, de zwakken te ondersteunen....... ze zijn er, mensen die de moed hebben verloren omdat alles hun tegen zit. Zwakke mensen, door ziekte of handicap........... ze zijn er om ons barmhartigheid te leren. Zoals Yeshua het zei in Lukas 6:36: Wees dan barmhartig, zoals ook uw Vader barmhartig is. Het is één van de karaktertrekken van YHWH, God de Vader, zoals Hij zich bekend maakte op de Sinaï (Exodus 34:8). Een waar kind van God zal ook in dit opzicht op zijn Vader lijken. Het vraagt meestal geduld, belangstelling en toewijding. Dan gaan we ook geen kwaad met kwaad vergelden. Het gaat hier om de vruchten van de Heilige Geest (Gal. 5:22) die voor een gelovige vanzelfsprekend zouden moeten zijn.
De gemeente in Thessalonica is nog een jonge gemeente, die moet groeien in deze dingen. Het uitblijven van de wederkomst van Yeshua zal hen ook ongeduldig en moedeloos kunnen maken. Paulus had het zo vaak over Zijn terugkomst gehad. Het goede najagen is ten gunste van de naaste maar is ook ten goede van degene die dat doet zelf.
1 Thessalonicenzen 5:16-22
16. Verblijd u altijd.
17. Bid zonder ophouden.
18. Dank God in alles.
Want dit is de wil van God in Christus Jezus voor u.
19. Blus de Geest niet uit.
20. Veracht de profetieën niet.
21. Beproef alle dingen, behoud het goede.
22. Onthoud u van elke vorm van kwaad.
16. Hier kan niet bedoeld zijn dat je altijd vrolijk en blij moet zijn. Maar wel dat je door je tranen heen weet dat God het ten goede zal keren.
17. Voortdurend in gesprek zijn met God, ongeacht de omstandigheden.
18. Niet danken is schadelijk in geloof. Het moeilijke maakt God tot zegen!
19. Veracht niet wat de H. Geest ons leert. Toets het aan de Bijbel!
20. Lees de profetieën. Dan herken je wat er gebeurt, dat geeft geloof en standvastigheid! Dan herken je de antichrist, valse predikers en dwaalleer.
21. Toets alle dingen aan de Bijbel. Dan weet je wat goed is.
22. Pas vooral op bij kwaad dat door je omgeving wordt geaccepteerd!
Deel 3:
1 Thessalonicenzen 5:23-28
En moge de God van de vrede Zelf u geheel en al heiligen, en mogen uw geheel oprechte geest, de ziel en het lichaam onberispelijk bewaard worden bij de komst van onze Heere Jezus Christus.
24. Hij Die u roept, is getrouw: Hij zal het ook doen.
25. Broeders, bid voor ons.
26. Groet alle broeders met een heilige kus.
27. Ik bezweer u bij de Heere dat deze brief aan alle heilige broeders voorgelezen wordt.
28. De genade van onze Heere Jezus Christus zij met u. Amen.
Moge de God van de vrede Zelf u geheel en al heiligen........ De essentie van vrede is niet alleen de afwezigheid van oorlog, maar heiligheid, wat betekent het leiden van een leven dat gericht is op en geleid wordt door God. Zijn oproep is: "Wees heilig, want Ik ben heilig!" 1 Petrus 1:16; Lev. 11:44-45; 19:2; 20:7).
mogen uw geheel oprechte geest, de ziel en het lichaam onberispelijk bewaard worden bij de komst van onze Heere Jezus Christus...... met het oog op de komst van Yeshua, die wij inderdaad spoedig verwachten, is het noodzakelijk om ons naar ziel, geest en lichaam te reinigen! Dit is één van de teksten uit de Bijbel waarin deze drie elementen van ons menszijn genoemd worden. In de wereld worden meestal alleen lichaam en ziel genoemd. Adam was geschapen uit het stof der aarde en werd een levende ziel en de laatste Adam (Christus) werd een levendmakende geest. 1 Korinthe 15:45. De geest is het element waarmee God verbinding kan leggen met de mens. Overigens probeert satan ook beslag te leggen op dat gebied. Maar zoals we lezen in de zojuist genoemde tekst is Yeshua een levendmakende geest! Hij brengt onze geest tot leven, wat wedergeboorte inhoudt. Wie meer daarover wil lezen kan dit vinden in het Jaïr artikel: Geest, ziel en lichaam.
Waar Paulus in dit vers vooral de nadruk op legt is het heilig en rein bewaren van ziel, geest en lichaam. Elders zegt Paulus (of mogelijk hij die met hem samenwerkt) dat zonder heiliging van ziel, geest en lichaam niemand de HEERE zal zien (Hebr. 12:14) ! Daarom staat hier in de brief aan Thessalonica: bij de komst van onze Heere Jezus Christus moet dat in orde zijn!
1 Johannes 3:2-3
2. Geliefden, nu zijn wij kinderen van God, en het is nog niet geopenbaard wat wij zullen zijn. Maar wij weten dat, als Hij geopenbaard zal worden, wij Hem gelijk zullen zijn; want wij zullen Hem zien zoals Hij is.
3. En ieder die deze hoop op Hem heeft, reinigt zich, zoals Hij rein is.
Hij Die u roept, is getrouw: Hij zal het ook doen....... Degene die ons roept is uitermate betrouwbaar en Hij doet wat Hij zegt! Hij zal Zelf de heiligheid in ons bewerken als wij ons bereidwillig aan Zijn leiding overgeven. Het is goed om Hem te vragen: "Heer: verander mij naar Uw beeld".
Broeders, bid voor ons...... Paulus vraagt de gemeente dit ook voor hem en Timotheus en Silas te bidden. Zo mogen we dit ook voor elkaar bidden.
Groet alle broeders met een heilige kus....... Vier keer roept Paulus er aan het einde van een brief gemeenten toe op: Groet elkander met een heilige kus (Rom. 16:16; 1 Kor. 16:20; 2 Kor. 13:12) en Petrus doet het aan het einde van zijn eerste brief ook: Groet al de broeders met een heilige kus (1 Petr. 5:14). Kennelijk was het in eerste christengemeenten een uitdrukking van geloofs- en liefdesgemeenschap. Waarschijnlijk afzonderlijk onder mannen en onder vrouwen. Het was vanzelfsprekend geen romantische uiting, maar een heilige begroetingskus, waarbij mogelijk op de wang gekust werd. Maar het was wel een duidelijke uiting van heilige verbondenheid.
Ik bezweer u bij de Heere dat deze brief aan alle heilige broeders voorgelezen wordt........ deze herderlijke brief van Paulus is niet alleen bestemd voor de oudsten of leiders. Paulus benadrukt dat alle heilige gemeenteleden daarvan kennis moeten nemen.
De genade van onze Heer Jezus Christus zij met u: Bijna alle brieven van Paulus beginnen en eindigen met het toewensen van genade. Die genade hebben we nodig voor alles wat we doen vanuit ons geloof. De genade van Yeshua stelt de mens in staat te ontvangen en te doen waartoe hij uit eigen kracht niet in staat zou zijn.
inleiding eerste boek Thess.: – hoofdstuk 1 – hoofdstuk 2 – hoofdstuk 3 – hoofdstuk 4 – hoofdstuk 4:14-17 – hoofdstuk 5
Tweede boek Thess.: hoofdstuk 1 - hoofdstuk 2 - hoofdstuk 3 Ida